Фіскалізація чеків. Різниця між чеком в РРО та пРРО – Exellio
ГоловнаМатеріалиФіскалізація чеків
FPP 350 чек

Фіскалізація чеків

15.10.2020 Час для читання:6 хвилин

Для того, щоб чек був фіскальним, він повинен пройти особливу процедуру фіскалізації чеків за участю Державної податкової служби  (далі – ДПС). Ця процедура для класичних та програмних РРО відмінна.

*Фіскальний касовий чек(від лат. «причетний до скарбниці»)  розрахунковий документ, зареєстрований та надрукований РРО при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги) встановленої форми, який в обов’язковому порядку повинен бути виданий покупцю, на відміну від товарного чеку, який видається за вимогою та заповнюється вручну.

Особливості фіскалізації чеків апаратних та програмних РРО.

Для класичного РРО фіскалізація чеків здійснюється в самому пристрої, тобто всередині фіскального блоку. Фіскалізація в понятті саме класичного РРО – це введення самого РРО в експлуатацію (переведення його в фіскальний режим), коли кожний чек, який на цьому реєстраторі буде пробитий, автоматично стане фіскальним.

В пРРО фіскалізація чеків проходить для кожного чека окремо. Тобто, чек, який сформований на програмному реєстраторі, від самого початку  не є фіскальним. У даному разі він стане фіскальним, коли буде підписаний КЕП, пройде через сервер податкової та буде підтверджений. Лише після того цей чек вважається фіскалізованим. Це означає, що фактично фіскальним сервером податкової  присвоюється фіскальний номер кожному чеку, який генерується таким програмним реєстратором по кожній розрахунковій операції. 

Чому апаратні реєстратори надійніші.

Простіше кажучи, у касовому апараті чи принтері з РРО є спеціальні апаратні частини, на яких  фіксуються розрахункові операції (чеки). Тобто у разі класичного реєстратора фіскалізується сам РРО і  вийти з цього режиму неможливо. Натомість у програмному все записується безпосередньо на сервері ДПС.

Зауважимо, що ті продажі, які створилися на класичному РРО, вони в ньому й зберігаються та за потребою їх можна відтворити, передивитися, сформувати звіт; у  програмному –  залежить від конкретної програми, яка буде створена.

Якщо нормативні вимоги до застосування класичних РРО давно прописані та цілком зрозумілі, то ситуація з програмними досить суперечлива. На перший погляд, вони сучасні та зручні,  однак, на практиці з їх використанням можуть виникнути суттєві ускладнення.

Восени 2018 року Державна податкова служба України запустила експериментальний проект під назвою «E-Receipt» (“Е-чек”). Це безкоштовне клієнтське програмне забезпечення, закрита бета-версія якого тривала кілька років, презентоване урядовими установами 1 серпня 2020 року.  Однак, фахівці вказують на низку проблем щодо його функціонування. Зокрема, з підписом чеків в офлайн-режимі. За логікою державного проекту програми, якщо у вас немає доступу саме до сервера податкової, то це нормативно передбачено і  у такому разі можливість підписати свій чек є, просто він  не буде доставлений до сервера ДПС.

Процедура формування фіскального документа передбачає наявність у користувача пРРО Кваліфікованого електронного підпису – КЕП. Для цього необхідно мати доступ до сервера Акредитованого центра сертифікації ключів – АЦСК (це окрема приватна структура з надання електронних довірчих послуг), щоб поставити мітку часу. Без неї на документ неможливо накласти електронний підпис, що робить його недійсним. Тобто, в даному разі заявлений офлайн-режим роботи передбачений не для користувача пРРО, а суто для сервера податкової. Іншими словами, якщо сервер податкової знаходиться в режимі офлайн, тоді програма працює, коли ж користувач в офлайні – ні. Картина така, що у разі, коли  у вас зникне інтернет-зв’язок, то держава, ніби, обіцяє підтримку 36 годин в оффлайн режимі, але в реальності це неможливо.

Будь-хто може самостійно розробити свій власний програмний РРО та працювати в ньому. Але слід мати на увазі ще деякі недоліки програмних РРО. Наприклад, швидкість проведення транзакцій у супермаркетах. Для того, щоб отримати фіскальний чек,  касир має дочекатись відповіді податкової. У закритому бета-тесті на отримання підтвердження від податкової, враховуючи мінімальне навантаження  на її сервер, витрачалося близько 20 секунд. Це і так багато, а у разі зростання навантаження серверу, є велика вірогідність, що ці затримки значно збільшаться.

Також залишається питанням, чиїм ключем має бути підписаний фіскальний чек, коли у торговому залі великого магазину, припустимо, одночасно працюють 50 кас – це має бути  ключ касира чи керівника організації, чи ще когось?

У разі, якщо відбувся збій та програмний РРО відправив до фіскальної служби помилкові дані чи інформація з якоїсь причини не збереглася або загубилась, у такому випадку відповідальність за недостовірні  або не надані дані несе користувач. Проте, якщо звітні дані схибив класичний РРО, відповідає за це вже виробник апарату. Однак треба розуміти, що дані мають передатися такі, які вносились. Тож, якщо користувач помилився цифрою, то виробник тут вже ні до чого.

Резюмуючи, вам як підприємцю, у разі використання класичного РРО, треба лише дотримуватись чітких інструкцій при формуванні фіскального чеку, прописаних під обрану вами модель фіскального приладу, в той час його технічним станом опікується фірма-розробник та їхній сервісний центр. Тобто виробник гарантує, що дані, які зберігаються в касовому апараті чи реєстраторі неможливо замінити чи знищити.

Нюанси офлайн-роботи.

Ще один суттєвий позитивний момент класичних РРО – це офлайн режим, а саме, можливість вашої безперебійної 72-годинної роботи у разі відсутності підключення до Інтернет. При цьому все повноцінно функціонує, дані зберігаються, адже у класичному РРО вже встановлений модуль шифрування, який пропускає через себе всі дані – шифрує їх та підписує, а потім у  цьому ж зашифрованому вигляді зберігає та передає. Тому немає потреби застосовувати будь-які зовнішні сервіси та сервери. Це дає користувачу змогу усунути проблему протягом трьох діб. По закінченню цього терміну апарат автоматично блокується. Простіше кажучи, якщо ви формуєте (друкуєте) чек і в цей момент зник інтернет-зв`язок, ви маєте можливість продовжити спокійно працювати та  паралельно вирішувати технічну проблему. Дані в класичних РРО зберігаються на двох носіях – у фіскальній пам’яті та на контрольній стрічці в електронній формі.

*Фіскальна пам’ять – це запам’ятовуючий пристрій у складі реєстратора розрахункових операцій, призначений для одноразового занесення, зберігання і багаторазового зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, яку неможливо змінити або знищити без пошкодження самого пристрою (ст. 2. ЗУ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій).

Небезпека програмних реєстраторів.

У разі програмного РРО, користувач повністю залежить від інтернету, серверу АЦСК та податкової. Це, по суті, мінімум три незалежні один від одного фактори ризику, на які користувач не може жодним чином вплинути.

У програмному РРО дозволяється  не друкувати документи (чеки), а  надавати  їх покупцеві будь-яким іншим способом (через месенджер, на електронну пошту, смс-повідомленням тощо). При цьому, по-перше, не існує гарантованої  доставки цього документу, по-друге, не всі хочуть розголошувати особисті дані (наприклад, надати продавцю свій номер телефону). До того ж, це довго – вбивати пошту чи номер, якщо немає збережених даних про покупця. Через те, клієнт може не отримати документ, який підтвердить його покупку (а це, як вже згадувалось вище, може призвести  до певних штрафів). Натомість в класичному РРО принтер є обов’язковою його апаратною частиною,  тому немає потреби докуповувати додаткове обладнання.

Не дивлячись на те, що обов’язкове запровадження РРО поки що лякає певну верству підприємців,  насправді ж, це надає цілу низку нових можливостей для власників бізнесу, як от: контроль продажів (насамперед, робота продавців), систематизація даних з наявності та списання товару, а також аналітика в реальному режимі.

Читати також