Апаратний VS Програмний РРО. Порівняльна характеристика - Exellio
ГоловнаМатеріалиАпаратний VS Програмний РРО. Порівняльна характеристика
класичний РРО пРРО Екселліо DP 25

Апаратний VS Програмний РРО. Порівняльна характеристика

15.12.2020 Час для читання:2 хв 40 сек

Якщо ви зараз читаєте наш портал, то, скоріше за все, виконання закону про застосування  реєстратора розрахункових операцій (РРО) не обійшло вашу діяльність також.

Фіскальних рішень на ринку сьогодні багато, а часу на ретельний вибір, придбання, реєстрацію та навчання  –  у підприємців завжди не вистачає.

Аби полегшити ваш вибір, ми проаналізували основні характеристики класичного та програмного РРО. 

Для кращого розуміння почнемо з термінології. Отже, РРО – це обладнання та програми, основною функцією яких є фіксування торгових (розрахункових) операцій та передача даних до Державної податкової служби (далі – ДПС). Офіційне визначення можна прочитати тут.

Державний реєстр РРО містить перелік пристроїв, які дозволені в Україні до первинної та вторинної реєстрації.

Що вибрати – програмний чи апаратний РРО?

РРО умовно поділяють на класичні (апаратні) та програмні. Розглянемо всі існуючі варіанти детальніше.

Касовий апарат (у народі – просто «каса») – класичний РРО, який має:

  • повну функціональність та самодостатність (вбудований принтер);
  • не потребує використання комп’ютера;
  • може працювати автономно; 
  • перелік товарів зберігається у пам’яті апарату та може бути змінений вручну;
  • розрахований на малий бізнес з невеликим потоком клієнтів.
каса Екселліо DP 25

Оптимальне рішення, якщо на робочому місці касира немає комп’ютера. Більшість класичних апаратів можуть, за потреби, підключатись до периферії – сканерів штрих-кодів та електронних ваг тощо. Деякі моделі можна підключити через Інтернет до компьютера, на якому встановлена облікова програма. Тому касовий апарат найкраще підходить для недорогої оптимізації торгових точок і невеликих мереж.

Фіскальний реєстратор (або фіскальний принтер) – також належить до класичних РРО, однак є спеціальним принтером чеків, який отримує команди від керуючого пристрою. Характеризується:

  • високою швидкістю  обслуговування (швидший за касовий апарат);
  • для роботи реєстратора потрібен керуючий пристрій (компьютер, планшет тощо)  та облікова програма, яка буде працювати з цим реєстратором. 
принтер Екселліо FP 700

Якщо на робочому місці касира встановлена POS-система або комп`ютер з обліковою програмою для торгівлі, то фіскальний реєстратор – кращий варіант для гарантовано швидкої видачі чека.

Для кур’єрів та виїзної торгівлі існують окремі варіанти класичних реєстраторів з невеликими габаритами та меншою вагою (портативні). Детально про ці рішення читайте тут 

Програмний РРО (пРРО) – це програмний продукт, що встановлюється на телефон, ноутбук, комп’ютер чи планшет, аби створювати електронні фіскальні чеки та передавати зареєстровані продажі в податкову службу.

Основна відмінність програмного РРО від класичного в тому, що апаратний фіскалізує та друкує чек одразу та зберігає його у власній захищеній пам’яті. У той час як програмний, щоб фіскалізувати чек, має зв’язатися з сервером ДПС, де потім він буде зберігатися. Через це для видачі чека покупцю необхідно з’ясувати його електронну адресу або контакти мессенджера. Чек можна також роздрукувати, але для цього треба придбати додаткове обладнання. 

Чим відрізняється фіскалізація класичних та програмних РРО?

Фіскалізація в понятті саме класичного РРО – це введення самого апарата в експлуатацію (переведення його в фіскальний режим), коли кожний чек, який на цьому реєстраторі буде пробитий, автоматично стане фіскальним. У пРРО фіскалізація  належить до окремого чека. Тобто чек, який сформований на програмному реєстраторі, від самого початку  не є фіскальним. У даному разі він таким стане, коли буде підписаний електронно-цифровим підписом (ЕЦП) та піде через сервер ДПС.

Тобто у касовому апараті чи фіскальному принтері є спеціальні апаратні частини, на яких фіксуються розрахункові операції (чеки). У разі класичного реєстратора фіскалізується сам РРО і  вийти з цього режиму неможливо. Натомість у програмному  все записується безпосередньо на сервері податкової служби. Слід розуміти, що ті продажі, які створилися на класичному РРО, вони в ньому й зберігаються та за потреби їх можна відтворити, передивитися, сформувати звіт; у  програмному – все  залежить від програми, яка буде створена.

Порівняння програмного та класичного РРО:

Критерії ефективностіАпаратний РРОПрограмний РРО
Фіскалізація чеківвсередині апарата  завдяки вмонтованому фіскальному модулю (фіскалізує сам РРО)на сервері ДПС, кожен чек фіскалізується окремо
Швидкість обслуговування клієнтіввисоканизька
Автономна (офлайн) робота. Залежність від Інтернетуможе працювати до 72 годин підряд за відсутності Інтернету без інших обмежень. Оскільки у ньому є фіскальна память. PS. Якщо у вашому магазині не стабільне інтернет-підключення, тоді вам краще використовувати апаратний РРОзалежить від Інтернету. Без інтернет-зв’язку може працювати  не більше 36 годин підряд та не більше 168 годин на місяць загалом за умови, що є зарезервовані фіскальні номери чеків
Друк чеківвидається в паперовому виглядічек можна надавати в  паперовому (для цього потрібна наявність і підключення принтера) та електронному вигляді (відправити його на е-мейл або месенджер покупця). Щодо останнього варіанту – це конфіденційна інформація, покупець може відмовити в іі наданні. Крім того,  ел.адресою, отриманою на слух, можна легко помилитись.
Стабільність/
ремонтопридатність

7 років експлуатації; 
Всі РРО підтримуються виробниками протягом зазначеного терміну.
Вимога необхідного договору на обслуговування закріплена законодавчо
стабільність програмного забезпечення (ПЗ) ще невідома; надійність роботи сервера податкової бажає бути кращою.
Строк роботи девайсів, особливо мобільних, як правило 3-4 роки.
Законодавство не вимагає підписання договору на обслуговування
Надійністьгарантована. 
Спеціалізований “закритий” пристрій з перевіреною та сертифікованою прошивкою. Не залежить від раптових оновлень, атак, вірусів тощо. Забезпечує стабільну роботу протягом всього строку експлуатації.
не гарантована.
пРРО передбачає роботу на звичайних девайсах, ймовірно, куплених користувачем самостійно. Це несе ризики  нестабільної роботи або взагалі несумісності. Особливо для бюджетних варіантів. Оскільки неможливо наперед протестувати програму з усіма можливими  пристроями.
Гнучкість до законодавчих нормнизькависока
Кваліфікований електронний підпис (КЕП)не потрібний.
Шифрування та захист чеків та звітів здійснюється вбудованим модулем без участі людини.

чеки та звіти підписуються КЕП. 
Адміністрування КЕП, особливо коли кілька пРРО та касирів, може викликати труднощі  для непідготовленого користувача. 
Використання КЕП регулюється окремим законом та має певні особливості.
Адмініструванняскладнішепростіше
Вартість володіннявід 3200 грн на ріквід 3000 грн на рік

Підсумуємо. Для користувача РРО чи пРРО найважливішим фактором є надійність та стабільність роботи, захищеність від можливих помилок та штрафів. Це забезпечується  юзанням готових рішень, оперативною та кваліфікованою підтримкою сервісного центру.

Можливі ризики, пов’язані з використанням пРРО.

Програмні РРО  – це нові фіскальні рішення, які не мають ще належного “пробігу”. І попри активну промо кампанію щодо спрощення системи реєстрації фіскальних пристроїв із застосуванням  програмних РРО, як з боку держави, так і приватних пропозицій (серед яких: Е-чек, Арт-звіт, Вчасно каса, Веб чек, Сота, Checkbox, Cashalot тощо) слід все ж таки враховувати суттєві суперечності. Зокрема, з наданням споживачу електронних чеків, ризик відсутності інтернет-зв’язку з сервером податкової, недосконалість системи, а також відсутність досвіду роботи з ними. Презентоване урядом 3 серпня 2020 року базове безкоштовне програмне рішення поки що не працює в повній мірі та є доволі складним. До того ж, практика підказує, що технічна підтримка безперебійної роботи програми з боку держави теж під великим  питанням. 

Безперечно, більшість прогресивних підприємців налаштовані автоматизувати свій  бізнес та перевести всі облікові процеси в зручний мобільний режим, але разом з тим, вони не менше прагнуть впевненості та стабільності. Принаймні, саме традиційні фіскальні пристрої зрозуміліші та гарантують очікуваний результат.

Читати також