Чеки: що про них треба знати? - exellio
ГоловнаМатеріалиЧеки: що про них треба знати?
Чеки: що про них треба знати? - Exellio

Чеки: що про них треба знати?

Використання фіскального обладнання – це вимога часу та чинного законодавства. Основною метою фіскалізації є фіксування торгових операцій. Факт купівлі-продажу засвідчує розрахунковий документ (далі – чек). Для споживача чек – це підтвердження оплати та незаперечний доказ покупки певного товара у конкретного продавця, для суб’єкта господарювання (торговця) – основа для податкової звітності.

Згідно ст.8 п.11 Закону України “Про захист прав споживачів” під час продажу товару/послуги продавець зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі. Розрахунковий документ має бути виданий або створений в електронній формі не пізніше моменту передачі товару (послуги).

Що таке розрахунковий документ або чек?

Давайте розглянемо спочатку офіційне визначення – отже, чеком або розрахунковим документом (відповідно до Наказу Мінфіну № 13 від 21.01.2016) вважається документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на надані такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Розрахунковим документом може бути касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо (відповідно до статті 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”).

При цьому слід розрізняти товарний та фіскальний чеки.

Якими бувають чеки? – Екселліо

Чим фіскальний чек відрізняється від товарного та термінального?

Фіскальний касовий чек на товари (послуги) – це розрахунковий документ/ електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ), реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).

Інформація, що проходить через РРО, зберігається в його фіскальній пам’яті, передається в органи Державної податкової служби та не може бути змінена або видалена. Тому саме фіскальний чек приймається як доказ факту продажу товару /надання послуги. 

З 1 серпня 2020 року підприємцям офіційно дозволено використовувати  програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – пРРО). Через це Міністерство фінансів України відкорегувало (й продовжує періодично це робити) “Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів” (наказ №306 від 18.06.2020 року). В результаті фіскальний касовий чек значно збільшився та має тепер вдвічі більше реквізитів, ніж колишній варіант – 31 рядок.

Частина з цих новацій запрацювала з моменту прийняття, а деякі – відтермінували на рік. Разом з тим Мінфін оприлюднив наказ №329 від 08.06.2021 року (набув чинності з 1 липня 2021), за яким маємо вже нові редакції форми фіскального касового чека на товари (послуги) – форма № ФКЧ-1 та фіскального касового чека видачі коштів – Форма № ФКЧ-2. 

До того ж, з 1 жовтня 2021 року до форми фіскального чека (ФКЧ-1) додалися два нові реквізити:

  • цифрове значення штрихового коду товару (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством, а в разі не передбачення – за бажанням платника) (рядок 8);
  • цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 9).

Цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої повинні будуть включати в чеки лише суб’єкти господарювання, які продають марковані алкогольні напої, але тільки з того моменту, як ця вимога буде включена в Закон України “Про застосування РРО”. Всіх інших новий реквізит не стосується.

У разі, якщо платіжний термінал з’єднаний з РРО або поєднаний з ним (знаходиться в його складі), то слід дотримуватись додаткових вимог до формування касового чека, а саме зазначати реквізити транзакції, визначені Наказом.

Якщо термінал стоїть у вас окремо, то він друкує лише власний термінальний чек за результатом проведеної транзакції. При цьому він нічим не регламентований, тобто не є ані фіскальним, ані касовим чеком та не відповідає вимогам розрахункових документів.

Товарний чек також є різновидом розрахункового документа, форма та зміст якого законодавчо не визначені. Тому суб’єкти господарювання можуть видавати товарні чеки довільної форми.

Отже, основною відмінністю товарного чека від фіскального є спосіб його формування: фіскальний чек створюється виключно на РРО або ПРРО. 

У разі необхідності фіскальний чек можна знайти й перевірити в електронному кабінеті платника податків.

У програмному РРО дозволяється не друкувати документи (чеки), а надавати  їх покупцеві будь-яким іншим способом (через мессенджер, електронною поштою, смс-повідомленням тощо). При цьому, по-перше, не існує гарантованої доставки чека, по-друге, не всі хочуть розголошувати особисті дані (наприклад, надавати продавцю свій номер телефону). Тож клієнт може не отримати документ, який підтвердить його покупку, а це вже буде порушенням його прав.

До того ж, це не зручно та довго – кожного разу заносити електронну пошту чи телефонний номер, якщо немає збережених даних про покупця.

Натомість, у класичному РРО принтер є обов’язковою його апаратною частиною, тому немає потреби докуповувати додаткове обладнання. 

Ідея електронного чека сама по собі чудова, проте через нормативну колізію може статися так, що підприємець чек створив, а видати (надіслати) його споживачу не має можливості.   

Стосовно QR-коду, то з 1 серпня 2021 року вступили у дію нові вимоги до форми та змісту розрахункових документів, які формують РРО та пРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. За ними, наявнiсть QR-коду у фіскальному чеку тепер є обов’язковою. При цьому, ДПС наголошує, що QR-код є обов’язковим для РРО та пРРО, що внесені до Державного реєстру після 01.08.2020, та для РРО, які можуть бути доопрацьовані їх виробниками.

У той же час, у разі неможливості доопрацювання належним чином зареєстрованих РРО, які вже перебувають в експлуатації, вони можуть використовуватись суб’єктами господарювання до завершення строку, визначеного нормативно-правовими документами щодо ведення Державного реєстру, з обов’язковим переведенням таких РРО до другої частини Державного реєстру як таких, що не дозволені до первинної реєстрації.

Зазначений виняток не стосується програмних РРО.

Також з 1 серпня 2020 року РРО, версії програмного забезпечення яких не дозволяють виконувати оновлені вимоги щодо форми та змісту розрахункових документів, які вступили в силу та стали обов’язковими до виконання з 1 серпня 2021 року, не допускаються до включення до Державного реєстру.

Тож під час придбання РРО не забудьте уточнити, чи виконує він вищезгадані вимоги.

Штрафні санкції у разі друку невідповідного чека

Фіскальний чек не визнається розрахунковим документом у розумінні Закону “Про застосування РРО”, якщо в ньому відсутній хоча б один з обов’язкових реквізитів, передбачених п.3 розділу 1 Положення №13

Тобто якщо РРО формує чеки без обов’язкових реквізитів, можна вважати, що розрахунковий документ покупцям не видається. Штраф за таке порушення, якщо воно буде виявлене до 01.01.2022 року, становить:

  • за перше порушення – 10 % вартості проданих із порушеннями товарів (послуг);
  • за кожне подальше порушення – 50 % вартості проданих із порушеннями товарів (послуг).

З 1 січня 2022 року розміри штрафів зростуть і становитимуть:

  • 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
  • 150%  вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) –  за кожне наступне вчинене порушення.

Тому краще дотримуватись законодавства та вказувати в касовому чеку всю передбачену нормативними актами інформацію – вам спокійніше буде.